Strona główna Blog METRIN i PREGAN – wspomaganie hodowli bydła bez antybiotyków
METRIN&PREGAN

METRIN i PREGAN – wspomaganie hodowli bydła bez antybiotyków

Stany zapalne macicy w stadach krów mlecznych stanowią poważny problem dla hodowców na całym świecie. Pomimo prowadzonych od wielu lat badań, a także stosowania różnych sposobów zapobiegania i leczenia, powodują wysokie straty ekonomiczne w gospodarstwach. W odpowiedzi na te problemy opracowaliśmy dwa innowacyjne preparaty – METRIN oraz PREGAN.

Praktyka pokazuje, że występowanie stanów zapalnych macicy jest mocno powiązane z okresem poporodowym. Pojawiające się w tym czasie zakażenia układu rozrodczego przenoszą się poza okres poporodowy i mogą być przyczyną obniżonej płodności krów. Na skutek czego najczęściej drastycznie spada wskaźnik zacieleń a tym samym pojawia się konieczność przedwczesnego brakowania zwierząt ze stada.

METRIN I PREGAN skutecznie zapobiegają takim sytuacjom, a co najważniejsze – robią to w sposób całkowicie naturalny. Występują w formie płynu, który po aplikacji generuje gęstą, aktywną pianę. Piana ta wypełnia objętość macicy, a także dociera do dalszych odcinków jajowodów, co zwiększa skuteczność działania obu preparatów. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

METRIN – do czyszczenia dróg rodnych ze zgorzelin zapalnych

Jest to preparat o szerokim spektrum działania przeciwko bakteriom Gram-dodatnim, Gram-ujemnym oraz grzybom. W zastosowaniu miejscowym METRIN ma wyjątkową zdolność wiązania się z białkami obecnymi w błonach śluzowych macicy przy ograniczonej absorbcji ogólnoustrojowej (brak wywołania efektu cytotoksycznego). Składniki zawarte w preparacie, związane z białkiem, uwalniają się powoli, prowadząc do przedłużonej aktywności preparatu. Pozwala to na dłuższe działanie przeciwdrobnoustrojowe.

METRIN dzięki kombinacji zawartych składników posiada wyższy współczynnik eliminacji niż inne środki przeciwdrobnoustrojowe (np. antybiotyki).

Przy zatrzymanym łożysku kilkukrotna aplikacja METRIN’u ułatwia jego odklejenie, często doprowadzając do jego całkowitego odejścia.  Zabezpiecza tym samym organizm krowy przed gwałtownym i niekontrolowanym rozwojem zakażenia.

METRIN nie działa drażniąco na śluzówkę, a wydostając się na zewnątrz macicy wpływa istotnie na poprawę stanu zewnętrznych dróg rodnych. Wypływająca piana potrafi także mechanicznie usunąć zalegające złogi zapalne.

METRIN zastosowany po trudnych porodach blokuje pojawiające się krwotoki, przyspieszając procesy gojenia. W posiewach in-vitro METRIN wykazuje aktywność przez około 48 godzin.

PREGAN – do poprawy wskaźników płodności

PREGAN charakteryzuje się zdecydowanie odmiennym działaniem niż METRIN. W okresie poporodowym, ze względu na wzrost laktacji, wszystkie składniki odżywcze we krwi kierowane są do wymienia. Występujące deficyty obniżają naturalne zdolności inwolucji macicy, a także regeneracje endometrium. PREGAN dzięki zastosowanym składnikom posiada właściwości wzmacniające intensywność ukrwienia macicy. Wpływa to na szybszy proces inwolucji oraz zwiększa jej funcje wydzielnicze. Tworząca się po aplikacji piana, ma kontakt z całą powierzchnią macicy powodując spulchnienie endometrium i tworząc efekt tzw. „pierzyny”. PREGAN również posiada właściwości przeciwzapalne oraz delikatne antyseptyczne.

Zastosowanie preparatu PREGAN jest więc bardzo szerokie, można stosować go niemal na każdym etapie okresu rozrodczego:

  • profilaktyczniepo porodzie, w celu przyspieszenia inwolucji macicy;
  • przed planowaną inseminacją, w celu poprawy zdolności implantacji zarodka;
  • w celu likwidacji toczących się niewielkich stanów zapalnych pochodzenia septycznego lub nieżytowego (nadmierne wydzielanie śluzu o bardzo wodnistej konsystencji);
  • podczas programów hormonalnych, w celu podniesienia skuteczności ich działania.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wytworzona piana dociera do dalszych odcinków jajowodów. Wyklucza to więc stosowanie preparatu PREGAN po inseminacji.

W stronę eliminacji antybiotyków

Praktykując prawidłowe stosowanie preparatów METRIN oraz PREGAN, każdy hodowca zauważy, że może zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować zastosowanie domacicznych substancji antybiotykowych w swoim gospodarstwie.

METRIN oraz PREGAN mogą stać się więc kolejnymi narzędziami w walce z lekoopornością w stadach bydła mlecznego.


Preparaty METRIN i PREGAN dostępne są wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych. Dystrybucja: VET SCIENCE. Więcej informacji na www.metrin.pl